Astra Sedan Vs. VW Jetta

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra Sedan Vs. VW Jetta

sohayli link' Alıntı:
Bagaj hacmi ve arka koltuktaki yetersizlik bu kadar fazlayken geniş bagajlı sedan bir araç isteyen insana Astra tavsiye etmek haksızlıktır.

Kesinlikle bu söze katılıyorum.

Bagaj hacmi olarak da HB de rakamsal açıdan daha küçük olsa da kullanım ve yükleme kapasitesi olarak sedandan daha iyi.

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sohayli link' Alıntı:
Keşke bütün kullanıcılar sizin gibi seviyeli bir paylaşım yapabilse, garip kelimeler kullanmasa.

Fakat sanırım yine bir bilgi eksiğiniz var:

Buick Verano dediğiniz araç Wikipedia ya göre 2011 de Autoshowda ortaya çıkmış ondan öncesinde zaten yok.
kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Buick_Verano

Yeni Astra ise 2009 yılından piyasaya sunulmuş
kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Opel_Astra

Dolayısıyla Opel Astra J Hb ' in Buick Verano modelinden türetilmiş olması biraz imkansız gibi görünüyor.Aynı Altyapıyı kullanabilir fakat bu durumda Buick Verano'nun da
tasarımı bana göre Astra Hb den devşirilmişdir.Bu Buick Veranonunda iç hacimlerinin sıkıntılı olacağını gösterir.

Opel Astra sedanın kötü bir araç olduğunu  düşünmemekle birlikte olayın Türk kullanıcısının ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesinden yanayım.

Sedan araç ihtiyacı olan bir  kullanıcı genelde bunu iç hacim ve bagaj hacmi açısından değerlendirir. Sedan araçlar benim gözümde aile arabalarıdır.

Bagaj hacmi ve arka koltuktaki yetersizlik bu kadar fazlayken geniş bagajlı sedan bir araç isteyen insana Astra tavsiye etmek haksızlıktır.

Bununla beraber Watts bağlantılı sistemin Cadillac lar için üretilmiş olması arka koltukta oturan bebeğinizin bağımsız süspansiyon sayesinde daha az sarsıntı ile
yolculuk edeceği gerçeğini değiştirmez. Bağımsız süspansiyon daha konforlu bir sürüş ve zaman zaman daha iyi yol tutuşu vaad eder.

Astra'nın teknik altyapısı hakkında iyi olduğuna şüphe yok olsa idi başka araç tercih ederdim. Sonuçta ben de astra sahibiyim bunu unutmayalım.

Ayrıca eğer kişi iç hacim ve bagaj kaygısı ile değilde görünüm olarak sedan araçlardan hoşlanıyorsa Astra tercih etmelidir.

Fakat söz konusu bir aile veya hacim kaygısı ise bence astra bu sınıfta dizel motorun yetersizliğini de hesaba katarsanız tercih edilmemelidir.

Aslına bakarsan Jetta'da tercih edilmemelidir ama konu böyle başlamış. En azından Esp barındıran bir araç alın.

Bu sitenin bence en önemli özelliği DH gibi sitelerin aksine insanların seviyeli bir şekilde bilgi paylaşımı yapmaları eksik veya yanlış bildiklerini birbirlerine doğru bir şekilde aktarmaları. Ama malesef internet ortamında yüz yüze olmadığımız için bazen yanlış anlaşılmalar yaşanabiliyor  :)

Dediğiniz gibi sedan sınıfı genelde çocuklu ailelerin ve daha geniş bagaj hacmine ihtiyac duyan kullanıcıların tercihi. Bu konuda zaten bizim araçlarda tasarım uğruna bir takım ergonomi kusurlarının olduğunun farkındayım. ֖zellikle astra sedanda Jettaya göre daha ufak göreceli olarakta kullanışsız bir bagaj ve iç hacmi olduğuda belli.

Ama Türkiye gibi saçma yol açıları, düşünülmeden yapılmış virajları ve bolca bozuk yolları olan bi ülkede de Esp siz araca binmek çoluk çocukla bence tehlikeli.  Bu sebepten bizim araçların güvenliği ve yol tutuş kabiliyeti benim gözümde ergonomiden daha önemli :)

Ben şu anda sedan bir araç alıcak olsam ve bagaj, iç hacim ve otomatik dizel motor ön planda olsaydı ilk inceleyeceğim araç kesinlikle yeni skoda octavia olurdu.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sohayli link' Alıntı:
Verdiğiniz bilgi doğru.

Fakat insanlar hem bilgisiz, hem araştırmayı sevmiyor hem de takım tutar gibi araba markasına bağlandıkları için yanlış bilgi vermekle suçlayıp
körü körüne markayı savunuyorlar.

Opel astra sedan hatchback olarak tasarlanmış bir aracın tasarım sınırlarının zorlanarak yama yapılmış halinden başka birşey değil.
Hatchbak çok başarılıdır sedan değildir.

Jetta ise sadece sedan olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş bir araç olduğundan amaca daha iyi hizmet eder.

şu linkte detaylı bir test var :

merhaba.öncelikle yazdığınız şeylerin çoğuna katılmamakla birlikte görüşünüze saygı duyuyorum

1.zorlanarak sedan yapma demişsiniz çok güldüm bu lafiniza.yeni astra sedan sınıfının en iyi tasarımına sahip aracıdır.Özellikle arka kısmının tasarımı çok güzeldir.Bir zorlamayla yapılmış bir araç değildir.Opelin insigniadan sonra en çok özendiği araçtır.(amperayı saymıyorum)

2.jetta sadece sedan olarak tasarlanmış demişsiniz.sizin pencerenizden jettanın ön tarafının ve iç tarafının golf ve poloyla büyük benzerlikler taşıdığını görünce jetta da zorlayarak yapılmış oluyor.ayrıca jetta skoda rapid seat toledo skoda octavia gibi araçlarla büyük benzerlik taşımaktadır.

3.O videodaki testi yapan adam jettanın trendlinesiyle astranın editionunu bi kıyaslasaydı jettaya bi daha binmezdi.espsi bile olmayan bir araba.astranın en boşu bile jettanın comfortlinesiyle eşdeğer.

4.Bagaj hacmine gelince jettanın görünür ölçüde bagaj hacmi daha geniş.yalnız astranın içindeki eşya saklama gözlerini hesaba katan var mı?eğer saklama yerleri olarak göz önüne alınca astra jettayı geçebilir bile.ayrıca Astra sedan sınıfının en uzun aracıdır.

Bir kasayı tabiki eleştirmek hakkınız.beğenip beğenmemek de öznel bir şey.ama eleştirirken iyi araştırıp ve iyi düşünüp eleştirmekte fayda var.Jettanın Meksika Astranın Almanya işçiliğiyle üretildiğini de hatırlatırım.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cidden zorla yamayla yapılmış bir araca mi benziyor yoksa özene bezene yapılmış bir araca mı benziyor?  :)

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
merhaba.öncelikle yazdığınız şeylerin çoğuna katılmamakla birlikte görüşünüze saygı duyuyorum

1.zorlanarak sedan yapma demişsiniz çok güldüm bu lafiniza.yeni astra sedan sınıfının en iyi tasarımına sahip aracıdır.֖zellikle arka kısmının tasarımı çok güzeldir.Bir zorlamayla yapılmış bir araç değildir.Opelin insigniadan sonra en çok özendiği araçtır.(amperayı saymıyorum)

2.jetta sadece sedan olarak tasarlanmış demişsiniz.sizin pencerenizden jettanın ön tarafının ve iç tarafının golf ve poloyla büyük benzerlikler taşıdığını görünce jetta da zorlayarak yapılmış oluyor.ayrıca jetta skoda rapid seat toledo skoda octavia gibi araçlarla büyük benzerlik taşımaktadır.

3.O videodaki testi yapan adam jettanın trendlinesiyle astranın editionunu bi kıyaslasaydı jettaya bi daha binmezdi.espsi bile olmayan bir araba.astranın en boşu bile jettanın comfortlinesiyle eşdeğer.

4.Bagaj hacmine gelince jettanın görünür ölçüde bagaj hacmi daha geniş.yalnız astranın içindeki eşya saklama gözlerini hesaba katan var mı?eğer saklama yerleri olarak göz önüne alınca astra jettayı geçebilir bile.ayrıca Astra sedan sınıfının en uzun aracıdır.

Bir kasayı tabiki eleştirmek hakkınız.beğenip beğenmemek de öznel bir şey.ama eleştirirken iyi araştırıp ve iyi düşünüp eleştirmekte fayda var.Jettanın Meksika Astranın Almanya işçiliğiyle üretildiğini de hatırlatırım.
Astra nin sedani her zaman hb den bozma olmustur yeni bisey degil bu tipini ilk kez oturttular bugune kadar hep kotuydu astra sedanda cunku bagaji buyutup arkayi cekistiriyorlardi yine oyle ama bu sefer daha fazla ozendiler tek fark bu yoksa komple yeniden yapilmis bir arac degil yine astra sedan. Ki bu bircok marka icin boyle yoksa zaten astra sedan baska bir aracta degil yind gm in delta platformu uzerinde duran bir arac. Golf ve jettada ayni platformdadir uzatip sagdan soldan cekistirmek yada 0 dan daha farkli cizince komple yeni bir arac  olusmuyor.

Astra hb ikende cok uzun bir arac ama ic hacimde bunu vermiyor ozellikle arka tarafa yer kalmiyor on konsol cok fazla yer kapliyor ve on koltuklarla birlesince uzunlugun  dagilimi belki 70-30 seklinde hb iken. Iste yukardaki cekistirme dedigimiz seyin zarar bu yoksa sorun degil opel hb den sedana gecerken bu dagilimi bozmamis nerdeyse asil sorun burda arkadakilere alan yaratmamis boyle olunca sedan hb nin ustune birsey katmamis oluyor ama kardes olan jetta ve golfte durum farkli jetta genis bir alan sunuyor.

Ayni dagilimi korurken birsey yapabilirdi en azindan opel bagaj hacmi ama onuda dogru duzgun yapmamis.iste boyle olunca sedan olmasina ihtiyaci olan genis ailelere degilde hb almak istemeyip sedan sevenlere hitap eden bir arac olmus astra sedan yani astra hb nin genis ve buyugu degil tipi degisik hali desek daha dogru olur.

Astra sedan  jetta dan ustun bir arac olabilir ama gercekten sedan denebilecek bir arac kesinlikle degil.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
Astra nin sedani her zaman hb den bozma olmustur yeni bisey degil bu tipini ilk kez oturttular bugune kadar hep kotuydu astra sedanda cunku bagaji buyutup arkayi cekistiriyorlardi yine oyle ama bu sefer daha fazla ozendiler tek fark bu yoksa komple yeniden yapilmis bir arac degil yine astra sedan. Ki bu bircok marka icin boyle yoksa zaten astra sedan baska bir aracta degil yind gm in delta platformu uzerinde duran bir arac. Golf ve jettada ayni platformdadir uzatip sagdan soldan cekistirmek yada 0 dan daha farkli cizince komple yeni bir arac  olusmuyor.

Astra hb ikende cok uzun bir arac ama ic hacimde bunu vermiyor ozellikle arka tarafa yer kalmiyor on konsol cok fazla yer kapliyor ve on koltuklarla birlesince uzunlugun  dagilimi belki 70-30 seklinde hb iken. Iste yukardaki cekistirme dedigimiz seyin zarar bu yoksa sorun degil opel hb den sedana gecerken bu dagilimi bozmamis nerdeyse asil sorun burda arkadakilere alan yaratmamis boyle olunca sedan hb nin ustune birsey katmamis oluyor ama kardes olan jetta ve golfte durum farkli jetta genis bir alan sunuyor.

Ayni dagilimi korurken birsey yapabilirdi en azindan opel bagaj hacmi ama onuda dogru duzgun yapmamis.iste boyle olunca sedan olmasina ihtiyaci olan genis ailelere degilde hb almak istemeyip sedan sevenlere hitap eden bir arac olmus astra sedan yani astra hb nin genis ve buyugu degil tipi degisik hali desek daha dogru olur.

Astra sedan  jetta dan ustun bir arac olabilir ama gercekten sedan denebilecek bir arac kesinlikle degil.
ben sadece bagaj hacmine bakarak aracı yargılama taraftarı değilimdir.evet bagajın daha büyük olmasını isterdim ve bu - bir özelliği ama yine de 4-5 kişilik bir aileye rahatlıkla yetecek derecede bagaja sahip.bence incelemeyen arkadaşlar araçlarını servise götürdüğünde ya da showroomlara gitme imkanı bulduklarında bagaja bir baksınlar.insigniada da bagaj 500 litre diye biliyorum.astra sedanda 420 lt.bence tatmin edici.opelin insigniasının bagaj hacmi bile jetta kadar büyük değilken astra sedanınkini böyle beklemek acımasızca olur.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Ben Jetta ile Astra Sedan arasındaki farka şu açıdan bakıyorum, Jetta tasarım olarak hiç bir özgünlüğe sahip değil, Passat'ın yalnızca bir boy küçüğü. Çoğu zaman bir Jetta (veya Passat) gördüğümde yahu bu hangisi Passat mı Jetta mı peeeh demişliğim vardır. Ki bu Passat'ında gözümde değer kaybetmesine neden oluyor hep. Babam bile eğer Variant almayacak olsaydı Passat almasını desteklemezdim, kendisine de söylemiştim hatta. Arabalar özelliklerinin yanı sıra birazda özgün olmalılar bence, Astra sedan bu anlamda Insignia'dan bariz şekilde ayrılıyor ki bu bence bu bir başarı. Ayrıca Astra H sedan gibi çirkinde değil. H sedan gerçekten arka tasarım olarak HB'ye çakılmış gibi görünüyordu çünkü. (:)

ulkm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar astra sedan başarılı bir araç, sedan sevenler için güzel bir seçenek. Ben aracım hb. benim favorim hb. ama sedan da hoş olmuş köşeli jettalardan güzel bence...

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astranın tasarımı bir sedan için biraz sportif olduğu için beğeni durumu kişiden kişiye değişir, açıkçası göze gerçekten çok hitap ediyor ancak benim gözümde safkan bir sedan değil astra.
Dolayısıyla kötü yada iyi diyerek değil de daha çok kişisel tercihe göre şekillenen bir beğeni söz konusu olmalı bence.
Ben sedan bir araç alacak olursam safkan, astra kadar radikal hatları olmayan ve iç hacmi biraz daha geniş bir sedan tercih ederim mesela. Bu elbette ki kişiden kişiye değişecektir.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra sedan cok şık ve goz alici bir tasarima sahip.
Ama ici bizim HB lerden farksiz yani dar hee bagaj genis ama ici biraz daha genis olsaydi 10 numara olurdu.
Genis aile arabasi alsaydim benim tercihimde astra sedan olmazdi.