Astra Sedan Vs. VW Jetta

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra Sedan Vs. VW Jetta

onderak link' Alıntı:
Ama yere aktarilan gucde de, 10 beygir daha fazla guc iletiliyor 1.6'da...

Onuda hice sayma yani... 105'in 1300 kg'im altinda ezilmesi mumkun olabilir die dusunuorum ben..

Önder bunu sana anlatabilme imkanı yok. O yüzden ne yazsam anlamak istemeyeceksin.

Senin 10 beygir fazla dediğin güç diğerinden 1000 devir sonra ve çok daha küçük olan ve bunu da kademeli olarak sunan bir torkla geliyor. Sen yere 90 beygiri 120 130 nm gibi bir değerle aktarmakla meşgulken adam o sırada 100 beygiri 175 Nm ile aktarıyor. Yani sen kımıldayana kadar atı alan üsküdarı geçiyor.

Ağırlık altında ezilmede ancak torka bağlı olarak olur. Bu da ne kadar az tork o kadar fazla ağırlık hisseden motor demek. 1.2 1500 de gelen 175 Nm ile bizim 1.6 dan çok daha iyi başa çıkar aracın kütlesi ile.

alpdeger

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tanriverdi.av.tr

delikadir24 link' Alıntı:
Araçtan anlamasam Astra Almazdım birader !  :D

Ben aracın tasarım ve konforun bahsettim. Tamam malzeme kalitesi düşük o zaten belli. Ama araç genel anlamda sedan sınıfında liderlerden bitane ki kapış kapış gidiyor !
Ozur dilerim, siz haklisiniz

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

eketen link' Alıntı:
Önder bunu sana anlatabilme imkanı yok. O yüzden ne yazsam anlamak istemeyeceksin.

Senin 10 beygir fazla dediğin güç diğerinden 1000 devir sonra ve çok daha küçük olan ve bunu da kademeli olarak sunan bir torkla geliyor. Sen yere 90 beygiri 120 130 nm gibi bir değerle aktarmakla meşgulken adam o sırada 100 beygiri 175 Nm ile aktarıyor. Yani sen kımıldayana kadar atı alan üsküdarı geçiyor.

Ağırlık altında ezilmede ancak torka bağlı olarak olur. Bu da ne kadar az tork o kadar fazla ağırlık hisseden motor demek. 1.2 1500 de gelen 175 Nm ile bizim 1.6 dan çok daha iyi başa çıkar aracın kütlesi ile.

- kalkıştan sonra 1.6 yakalayıp alıp geçmez mi sence?
- 1.2'nin videolarına baktım az önce 0 - 100 arası 11 saniye, gerçekten çok iyi bi değer. Ayrica bu 1.2 harbiden cok guclu bi motormus :)
kalkışta yer gibi gözüküyor bu değer ama, 100 den sonrası bilemiom, 1.6'yi kullananlara sormak lazim 100 - 120 arasi kac saniye die?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
- kalkıştan sonra yakalayıp alıp geçmez mi sence?
- 1.2'nin videolarına baktım az önce 0 - 100 arası 11 saniye, gerçekten çok iyi bi değer
kalkışta yer gibi gözüküyor bu değer ama, 100 den sonrası?
Gecmesi icin tek neden 10hp onun disinda astra nin bir avantaji yok.ama astra 1.6 da 11 sn de 0-100 yapiyor olmasi lazim kafa kafaya gidiceklerdir

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

astraowner link' Alıntı:
Gecmesi icin tek neden 10hp onun disinda astra nin bir avantaji yok.ama astra 1.6 da 11 sn de 0-100 yapiyor olmasi lazim kafa kafaya gidiceklerdir

- ama bu 11 saniyeyi 1.2 motorun yapabilior olmasi super yani :)

Acaba bizim 1.6'lar ne yapior?

- 1.2'nin 100 - 120 arasi 4 saniye gibi gordum, bizim astranin nedir acaba?

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
1.6 atmosferik motorumuz 115 hp 6000 devirde. Tork olarak 155 Nm 4000 devirde.
1.2 tsi motor 105 hp 5000 devirde. Tork olarak ise 175 Nm 1500-4000 devir aralığında sabit olarak.

şimdi beygir olarak 1.6 daha yüksek gibi gözükse de aslında 5000 devirde ikisi de aynı güçtedir. Bu durumda arada 20 Nm gibi fazlalık ile 2500 devir önce gelen tork gerçek şartlarda daha güçlü olan bir 105 hp doğurur.  Bu da turbo ciddi anlamda şişene kadar ( o da şişerse) ilk kalkış olsun sonrası olsun 1.6 ya ciddi anlamda üstünlük kurar. ևünkü her devirde daha güçlü devir çevirme kabiliyetine sahip. Yani 1.2 motor 1.6 nın ulaşabileceği güce daha erken ulaşıyor. Bu da daha erken hızlanma demektir.
Devir artık eski devir değil. Hacim en son gelen faktör performansta. Eskidendi ne kadar büyük motor o kadar güçlü motor anlayışı. şu an 1.2 de olsa tekerlere iletilen güç belli. Ağırlığı taşıyacak olan güç 1.6 1.2 den büyük diye torpil geçmeyecek. Sonuçta yere iletilen bir kuvvet var ve o kuvvet 1.2 motorda daha yüksek ve daha erken geliyor.

Dediklerinize katılıyorum üstadım da tabi burada bir de şanzıman oranlarına da bakmak lazım değil mi hatta lastik ebatlarına. Her iki aracı da kullanmadığım için şanzıman oranları hakkında yorum yapamam. Bu iki aracın performans karşılaştırmasını şanzıman vites oranlarını ve lastik ebatlarını da hesaba katarak yapınca ortaya nasıl bir tablo çıkıyor gerçek hayatta.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.2 jettanın ben 1.6yı arada 10 beygir fark varken geçebileceğini pek sanmıyorum.tabi denemek lazım.dediğim gibi jettanın ilk baştaki hizlanması daha iyi.ama onun motorunun kapasitesi de bir yere kadar.turbo turbo da bir yere kadar 1.2nin turbosunu bizim 1.4T ve 1.6T lerinki gibi düşünmek de hata olur.150den sonra 1.2 motor ağlamaya başlar hızlanması yavaşlar ama 1.6 yürü be kulum dercesine istifini bozmadan gider bunları da göz önünde bulundurmak lazım.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
1.2 jettanın ben 1.6yı arada 10 beygir fark varken geçebileceğini pek sanmıyorum.tabi denemek lazım.dediğim gibi jettanın ilk baştaki hizlanması daha iyi.ama onun motorunun kapasitesi de bir yere kadar.turbo turbo da bir yere kadar 1.2nin turbosunu bizim 1.4T ve 1.6T lerinki gibi düşünmek de hata olur.150den sonra 1.2 motor ağlamaya başlar hızlanması yavaşlar ama 1.6 yürü be kulum dercesine istifini bozmadan gider bunları da göz önünde bulundurmak lazım.
Oyle birsey yok arabanin gucu varsa yurur yoksa yurumez hacmi 5.0 lt  gucu 120 hp  torku 170 olsun digeride 1.2 lt 120 hp 200 tork olsun kalan butun degiskenlerde esit olsun 1.2 yurur 5.0 bakar 1.2 coktan max hizina ulasip beklemeye baslar digerinin gelmesini tabi atmosferik ve turbo 2 araci karsilastiriyorum.
Ama vw nin araclari ust hizlarda ve ust devirlerde iyi degil kilolarda yakinsa 10 hp fark yuzunden astra  daha fazla max hiza ulasabilir ama jetta coktan ulasabilecegi max hiza ulasmis olur tabi bu artik kacsa 180 vs

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
2 aracida kullandim dostum
1.6 115 hp astranin 1.2 jettanin yaninda hic ama hic sansi yok
Yanlis anlamayin araci kotulemek gibi bi niyetim katiyen yok sonucta astraciyiz ama arac 1.2 olduguna bakmayin cok cabuk hizlaniyor ve cok seri.
Bence imkaniniz varsa bi test edin siz bile inanamiyacaksiniz.