Astra Sedan Vs. VW Jetta

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra Sedan Vs. VW Jetta

Yanlış biliyor olabilirim ama bağımsız süspansiyon ile ilgili arkadaşların verdiğim linkleri incelemelerini öneririm.
Golf daki bağımsız süspansiyon ile ilgili bir test :http://www.auto-motor-und-sport.de/...erachsen-mehrwert-mit-mehrlenker-6334766.html
Okumayı sevenlere teknik bilgi:http://forum.donanimhaber.com/m_54940851/tm.htm
bağımsız süspansiyona sahip bir otomobil :http://www.auto-data.net/tr/?f=showCar&car_id=9703
bağımsız süspansiyona sahip bir otomobil :http://tr.auto-data.info/BMW/3er-(E36)/s3

Bildiğim kadarıyla bağımsız süspansiyon denilen şey çok daha fazla konfor sağlar, siz türkiyenin dandik otobanlarında zıplaya zıplaya giderken bağımsız süspansiyona sahip bir araç yolu sizden çok daha az hisseder,tabi jettadaki benim bildiğim bağımsız süspansiyondan farklı ise bilemiyorum. Watt bağlantısı yukarıda verdiğim bağımısız süspansiyonlu araçlardan daha verimliyse buna da birşey diyemem, memnuniyetle binerim aracıma ama sanmıyorum.Bunula beraber insanlar ağlıyor golf dizelerdeki bağımsız süspansiyon maliyetten kısmak için kaldırıldı diye(yine de gider alırlar o ayrı).Üst sınıf arabaların bazılarında bağımsız süspansiyon belki vardır, araştırmadım. Zaten başlığın konusu da bu değil. Zaten ben de ciddi anlamda arabalardan pek anlamam.
Alacak olan arkadaş tet etsin hangisini içine sinerse onu alsın bence.
Biraz araştırmanızı öneririm.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tam emin olmamakla birlikte ben de bağımsız süspansiyonun yol tutuşunu ve konforu arttırdığını biliyordum.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Astra daki sistem aracın yolu daha iyi kavramasını sağlarken yanal hareketleri de kontrol altına alıyor, tam bağımsız sistemlerse yoldan gelen darbeleri diğer tekerden bağımsız alacağından aracın stabilitesini daha az bozuyor ve daha az titreşime neden oluyor ancak daha pahalı, yer kaplıyor ve daha kolay bozuluyorlar vs vs vs..

manisalı3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sallierim link' Alıntı:
ben iddia ediyorum benim arabam edition.benim 150yle girdiğim viraja jettanın highlinesi 120yle giremez.çok iddialı bir söz ama o arabada yol tutuş çok kötü.test sürüşüne benim eski cliomla gitmiştim.onun verdiği güveni jetta verememişti.savunsunlar bakalım jettaları.arabadan anlamayana satsınlar.kendi sloganımı bile yaptım :D :Türkiyede parası olan jettaya aklı olan Astra Sedana biner :D :D

Aynen cok dogru demişsiniz benim arkadasımın abisi jettayla virajı en fazla kaçla girebilirim diye denemiş.Dedik kaçla girdin? Valla işte giremdim dedi :D ( araç pert olmus )

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

manisalı link' Alıntı:
Aynen cok dogru demişsiniz benim arkadasımın abisi jettayla virajı en fazla kaçla girebilirim diye denemiş.Dedik kaçla girdin? Valla işte giremdim dedi :D ( araç pert olmus )
:D  bende önce can güvenliği gelir.ESP siz C sınıfı araç mı olur şaşıyorum bu jettayı ESPsiz alanlara.esp si de astra kadar iyi değil.astranın yol tutuşu daha çok daha iyi.vw motorda daha iyi olsa da önce can güvenliği  greatt

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Astra daki sistem aracın yolu daha iyi kavramasını sağlarken yanal hareketleri de kontrol altına alıyor, tam bağımsız sistemlerse yoldan gelen darbeleri diğer tekerden bağımsız alacağından aracın stabilitesini daha az bozuyor ve daha az titreşime neden oluyor ancak daha pahalı, yer kaplıyor ve daha kolay bozuluyorlar vs vs vs..
Verdiğiniz bilgi doğru.

Fakat insanlar hem bilgisiz, hem araştırmayı sevmiyor hem de takım tutar gibi araba markasına bağlandıkları için yanlış bilgi vermekle suçlayıp
körü körüne markayı savunuyorlar.

Opel astra sedan hatchback olarak tasarlanmış bir aracın tasarım sınırlarının zorlanarak yama yapılmış halinden başka birşey değil.
Hatchbak çok başarılıdır sedan değildir.

Jetta ise sadece sedan olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş bir araç olduğundan amaca daha iyi hizmet eder.

şu linkte detaylı bir test var :
Karşılaştırma - Opel Astra Sedan ve VW Jetta

sem1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

doğru söylüyorsun arka bagajı yama yapmışlar kaynak izleri hala duruyor arkada pasta cila ile çıkar ümidimiz var  milleti marka fanatikliği ile suçlayıp böyle ***** bir incelemeyi altına koymak ne derece doğru   "esp yok ama yol tutuş iyi hissedilmiyor yok yaa"    sen o yamalı kasaya kurban ol  bakan bir daha bakıyor  jetta nın kasası skodada octavia  seat ta toledo  içide aynı dışıda sovyet arabaları  gibi kafile hali,nde gezecekler

Moderatör Edit: Lütfen kırıcı ve alçaltıcı ifadeler kullanmamaya özen gösterelim.

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu form belkide marka fanatikliğinin yapılmadığı tek ortamlardan birisidir. Bizim kullanmış olduğumuz Astra araçlar Amerikada Buick Verano markası ile üretilen araçların Opel logolu versiyonlarıdır, motor ve belki bir kaç donanım hariç geri kalan tüm alt yapı ve tasarım aynıdır. Sizin düşündüğünüzü aksine Astra sedan HB versiyondan türetilmiş bir araç değil tam tersi HB araçlar sedan versiyon Buick Verano altyapısı kullanılarak türetilmiştir. Linki aşşağıdaki gibidir.

http://www.buick.com/verano-luxury-sedan.html

Opel Astraların alt yapısı Cadillac XTS şasisini kısaltılmış bir versiyonudur. Kulanılan Watts bağlantı gene cadillac araçlar için üretilmiş olup farklı bir versiyonu bizim Opellere uygulanmıştır. Dikkat ederseniz amerikada Buick Verano nun başlangıç fiyatı 23.000Dolar iken vw jettanın amerikadaki fiyatı 16.000 dolar, pasat ise 20.000 dolar seviyesinden başlamaaktadır.  http://www.vw.com/en/models.html

Bu fiyat farkının sesebi bu bahsetmiş olduğum alt yapının ve elektronik sistemlerin karmaşık ve daha üst segment bir araçtan alınmış olmasıdır. Amerikan pazarı daha Reel bir pazar olmasından dolayı araçlar genelde gerçek değerlerinden satılır. ֜zerindeki logo aracın fiyatını düşürmez yada yükseltmez. Bizde ise aracın logosu prestij simgesi olmuş buda bize araçlara değerinin üstünde bir rakam ödememiz anlamına gelmekte.

Opel astra lar düşünldüğü gibi alman genlerinden ziyade daha çok (motor hariç) amerikan genlerine sahip bir araçtır.

Jettanın astra sedan dan daha iyi olduğu yönleri tabiki de var. Bence ergonomi ve bagaj hacmi daha başarılı. Ama olay teknik alt yapıya gelince Jetta astra sedanın gerisinde kalmaktadır.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

DarthWider link' Alıntı:
Bu form belkide marka fanatikliğinin yapılmadığı tek ortamlardan birisidir. Bizim kullanmış olduğumuz Astra araçlar Amerikada Buick Verano markası ile üretilen araçların Opel logolu versiyonlarıdır, motor ve belki bir kaç donanım hariç geri kalan tüm alt yapı aynıdır. Sizin düşündüğünüzü aksine Astra sedan HB versiyondan türetilmiş bir araç değil tam tersi HB araçlar sedan versiyon Buick Verano altyapısı kullanılarak türetilmiştir. Linki aşşağıdaki gibidir.

Opel Astraların alt yapısı Cadillac XTS şasisini kısaltılmış bir versiyonudur. Kulanılan Watts bağlantı gene cadillac araçlar için üretilmiş olup farklı bir versiyonu bizim Opellere uygulanmıştır. Dikkat ederseniz amerikada Buick Verano nun başlangıç fiyatı 23.000Dolar iken vw jettanın amerikadaki fiyatı 16.000 dolar, pasat ise 20.000 dolar seviyesinden başlamaaktadır.  http://www.vw.com/en/models.html

Bu fiyat farkının sesebi bu bahsetmiş olduğum alt yapının ve elektronik sistemlerin karmaşık ve daha üst segment bir araçtan alınmış olmasıdır. Amerikan pazarı daha Reel bir pazar olmasından dolayı araçlar genelde gerçek değerlerinden satılır. ֜zerindeki logo aracın fiyatını düşürmez yada yükseltmez. Bizde ise aracın logosu prestij simgesi olmuş buda bize araçlara değerinin üstünde bir rakam ödememiz anlamına gelmekte.

Opel astra lar düşünldüğü gibi alman genlerinden ziyade daha çok (motor hariç) amerikan genlerine sahip bir araçtır.

Jettanın astra sedan dan daha iyi olduğu yönleri tabiki de var. Bence ergonomi ve bagaj hacmi daha başarılı. Ama olay teknik alt yapıya gelince Jetta astra sedanın gerisinde kalmaktadır.

Konunun sonu gelmis  :)

sohayli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

DarthWider link' Alıntı:
Bu form belkide marka fanatikliğinin yapılmadığı tek ortamlardan birisidir. Bizim kullanmış olduğumuz Astra araçlar Amerikada Buick Verano markası ile üretilen araçların Opel logolu versiyonlarıdır, motor ve belki bir kaç donanım hariç geri kalan tüm alt yapı ve tasarım aynıdır. Sizin düşündüğünüzü aksine Astra sedan HB versiyondan türetilmiş bir araç değil tam tersi HB araçlar sedan versiyon Buick Verano altyapısı kullanılarak türetilmiştir. Linki aşşağıdaki gibidir.

Keşke bütün kullanıcılar sizin gibi seviyeli bir paylaşım yapabilse, garip kelimeler kullanmasa.

Fakat sanırım yine bir bilgi eksiğiniz var:

Buick Verano dediğiniz araç Wikipedia ya göre 2011 de Autoshowda ortaya çıkmış ondan öncesinde zaten yok.
kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Buick_Verano

Yeni Astra ise 2009 yılından piyasaya sunulmuş
kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Opel_Astra

Dolayısıyla Opel Astra J Hb ' in Buick Verano modelinden türetilmiş olması biraz imkansız gibi görünüyor.Aynı Altyapıyı kullanabilir fakat bu durumda Buick Verano'nun da
tasarımı bana göre Astra Hb den devşirilmişdir.Bu Buick Veranonunda iç hacimlerinin sıkıntılı olacağını gösterir.

Opel Astra sedanın kötü bir araç olduğunu  düşünmemekle birlikte olayın Türk kullanıcısının ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesinden yanayım.

Sedan araç ihtiyacı olan bir  kullanıcı genelde bunu iç hacim ve bagaj hacmi açısından değerlendirir. Sedan araçlar benim gözümde aile arabalarıdır.

Bagaj hacmi ve arka koltuktaki yetersizlik bu kadar fazlayken geniş bagajlı sedan bir araç isteyen insana Astra tavsiye etmek haksızlıktır.

Bununla beraber Watts bağlantılı sistemin Cadillac lar için üretilmiş olması arka koltukta oturan bebeğinizin bağımsız süspansiyon sayesinde daha az sarsıntı ile
yolculuk edeceği gerçeğini değiştirmez. Bağımsız süspansiyon daha konforlu bir sürüş ve zaman zaman daha iyi yol tutuşu vaad eder.

Astra'nın teknik altyapısı hakkında iyi olduğuna şüphe yok olsa idi başka araç tercih ederdim. Sonuçta ben de astra sahibiyim bunu unutmayalım.

Ayrıca eğer kişi iç hacim ve bagaj kaygısı ile değilde görünüm olarak sedan araçlardan hoşlanıyorsa Astra tercih etmelidir.

Fakat söz konusu bir aile veya hacim kaygısı ise bence astra bu sınıfta dizel motorun yetersizliğini de hesaba katarsanız tercih edilmemelidir.

Aslına bakarsan Jetta'da tercih edilmemelidir ama konu böyle başlamış. En azından Esp barındıran bir araç alın.