Buji Tırnak Aralığı ve Avans Ayarı Hakkında!

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kardeşim sen şu kabloları bir kez daha kontrol et derim. Özellikle gece bak. Çalıştır ver ara gazını kaçak varsa mutlaka kıvılcım çıkacak. Bundan adım kadar eminim.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Kardeşim sen şu kabloları bir kez daha kontrol et derim. Özellikle gece bak. Çalıştır ver ara gazını kaçak varsa mutlaka kıvılcım çıkacak. Bundan adım kadar eminim.

Evet, Nadir abi, bugün iftar için köydeydik. Gece geri dönmeden arabanın da zifiri karanlıkta bir yerde olmasını fırsat bilerek dediğini yaptım. Tüpte bastım marşa. İlk etapta bi şey yoktu. Verdim kaputtan gazı ve gözlemledim. Buji kablolarının birkaçının birkaç yerinden çıkan kıvılcımlar, kendini hemen belli etti. İlk gazlamada bobinden de bir kereliğine ufak bi kıvılcım çıktı (yeni taktırdığım bobin) sanırım kablolardan çıkan oraya da verdi. Sonra bir iki dakika çalıştı araba tekrar gazladım. kablolardan çok az bir iki ufacık kıvılcım belirdi sonra kesti. (Sanki ısındıkça gibi)

10km'den sonra evin önüne gelip son bir defa bakayım dedim. Çok ufak bi tane geldi, bıraktı.

Şimdi sorun sıfır zetex marka kablolarda mı yoksa bujilerde mi var da kablolardan atıyor?

Yeni bobine zarar vermiş midir? Tecrübeli arkadaşlardan cevap bekliyorum. Teşekkürler...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yok kardeşim ben ilk başta dedim sana buji kablosu diye. Kablo tecrübelerime dayanarak söyleye bilirim ki sizlere ömür. Garanti var ile zaman geçirmeden değiştirme yoluna git. Tabi değiştirirlerse araçta LPG filan var deme atlama yapıyor de ve değiştir. Kablodan başla derdi yok o aracın adım Nadir kadar bundan eminim. Kulağımın dibi kaldı çünkü bu LPG sorunları yüzünden.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Bilmiyorum valla abi, satıcıyla görüştüm. Pazartesi ustanla tekrar baktır, olmazsa değiştiririz, dedi. Zaten kabloları, daha görev yerinde ilk değiştirdiğimden sonra bi gün yapmamıştı tekleme. İkinci gün ufak ufak yapmıştı. Bu gece de o testi yapınca baktım ki bizim motor dairesi ışık ışık, çakar lamba geçidi gibi :)

Acaba diyorum bujilerde mi bir ayarsızlık var da ondan mı dışa atıyor böyle

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Buji ayarsız olması durumunda atlama yapmaz. Sadece araç çok yakar ve çekmez boğunuk gider. Senin sorunun kablodan başka da bir şey değil bence yolla kabloyu değiştirsinler.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
eski kabloları taktım gündüz. 20/25 km sonra tünelde karanlıkta denedim, kıvılcım görmedim. Şimdi de aşağı inince karanlıkta denemeyi düşünüyorum. sonucu paylaşırım. benzinde daha düzenli çalıştı sanki

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Dene bakalım ama dedim gibi sonuna kadar buji kablosundan başka değil bu sorun.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
az önce tüpte marş yapıp denedim. kıvılcım göremedim eski kablolarda. diğerleri çok net bir şekilde kendini belli etmişti. bunlarda kıvılcım olmadı ama bir tanesi böyle sanki gaz verince içinden geçen akımı belli eder gibi yaptı bir iki kez. sanki böyle uzaklarda şimşek çakar da anlık olarak parıltısını görürüz ya gece aynı o şekilde. Ama benzinde diğer kablolara göre daha düzenli bir çalışması var.

Tüpte, rölantide o hafif gaza dokunmalarımda yaptığı algılamamazlık olayını da hiç yapmadı bu kablolarla. Valla, olay iyice karmaşık hal almaya başladı. Bakalım nasıl çıkacaz işin içinden.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
az önce tüpte marş yapıp denedim. kıvılcım göremedim eski kablolarda. diğerleri çok net bir şekilde kendini belli etmişti. bunlarda kıvılcım olmadı ama bir tanesi böyle sanki gaz verince içinden geçen akımı belli eder gibi yaptı bir iki kez. sanki böyle uzaklarda şimşek çakar da anlık olarak parıltısını görürüz ya gece aynı o şekilde. Ama benzinde diğer kablolara göre daha düzenli bir çalışması var.

Tüpte, rölantide o hafif gaza dokunmalarımda yaptığı algılamamazlık olayını da hiç yapmadı bu kablolarla. Valla, olay iyice karmaşık hal almaya başladı. Bakalım nasıl çıkacaz işin içinden.

daha kaliteli kablo alıp üzerlerinide yalıtacak bir malzemeyle kaplamayı deneyin. sanki öyle bir malzeme satılıyordu bi yerlerde görmüştüm hatırlarsam yazarım.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hocam, eski kablolarım daha iyi gibi geldi bana. En azından yeniler gibi sağından solundan kıvılcım saçmıyor. Ama dediğim gibi birinde o akımın geçişi belli oluyor gibi bir aydınlanma oldu sanki. Biraz gazı fazla verince. Sonra o da kayboldu. Bugün de zaten 150 km falan yaptım o kablolarla tekleme falan yapmadı. Gerçi giderken teklemeyi yenileriyle de yapmıyordu buji ayarından sonra