Otomatik far sensörü yapımı

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iyi hoş güzel diyorsunuz içimiz gidiyor fakat. Bunu yaptırmaya kalkışınca adamlar oOoooooOoo uzun iş abi diyip sallıyorlar benim gibi kabiliyetsizler içinde yaparmısınız ? Ne kadar mal olur işçilik felan ? İlginiz için Şimdiden teşekkür ederim.

temmuz ayına kadar sabrederseniz yardımcı olabileceğim...
saygılar...
pm attım...

ankarakazan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım çok erken konuşmuşuz... şimdi baktım sensör devresi çalışmıyor...
arıza yaptı devre.. sanırım rölenin max. amper değerini hesaba katmadık. benim taktığım rölede max. 2A yazıyordu. farlar kaç amper çeker acaba .. bilen varmı????

acaba rölenin kontakları geçen ampere dayanmadımı???[/QUOT

mrb ben yaklaşık 1-2 aydır far sensörünü arabamda kullanıyorum sıkıntısız çalışıyor ama şöyle bir durum var. 1 saatten fazla çalışırsa cihaz çok ısınıyor ısınma sebebei de röle kontakları ben 10-12 amperlik röleler kullanmama rağmen bu durum oluyorsa 2 amperlik bir rölenin çok sağlıklı olmayacağı düşüncesindeyim eğer montajını yapmadı iseniz bnece rölenizi değiştirip öyle monte edin. Saygılar :)

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devrede ben sıkıntı yaşamadım dediğin gibi ldr sıkıntılı olabilir...
ben gece lambasından söktüğüm ldr yi taktım sıkıntı yok şimdili...
far sensörüde süper çalışıtor arabayı çalıştırınca (gece) araba marşı aldıktan 3-4 saniye sonra devreye giriyor(geciktirme devresi sayesinde) gündüz tünele girince filan yanıyor çıkınca 5 saniye içinde sönüyor çok uzun yanmaması hoşuma gidiyor (otosenste 25 saniye) valla büyük şehirlerde malzemeleri bulmak daha rahat olduğu için 10 lraya halledilecek bir devre ...

sertan sorunu bulduk. sıra çözümde :):)
devrede hiç bişey yok. herşey sağlam çalışıyo...
demiştim ya devreye kapı kilit sinyallerinden 1 saniye voltaj geliyo diye... işte o voltaj kondansatörleri doldurmaya yetmiyor herhalde. ölçü aleti ile rölenin bacaklarındaki elektriği ölçtüm. son 6 voltu görüyo ve düşmeye başlıyo.. ama işin enteresan yanı ilk yaptığımda gayet güzel çalışmıştı..
şimdi iki sorum var;

birincisi ilk günlerde nasıl kondansatörler dolup çalıştıda şimdi çalışmıyo??
ikincisi röleyi 6 voltluk taksam ne olur :):):):)

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
röle 6 voltluk bir dene bakalım nasıl olacak ikincisi ilk başlarda doluyordu demişsin ekstra bir şey ekledinmi devreye ?

ilkem07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu tarz şeyleri assembler dilinde programlayarak yapıyorum daha çok özellik katmak mümkün oluyor.

Son düzenleme:

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu tarz şeyleri assembler dilinde programlayarak yapıyorum daha çok özellik katmak mümkün oluyor.

valla bizimkisi basit bir devre...
bu devreye herhalde özellik ekleyebilmek için birde entegre eklemek gerekiyordur diye düşünüyorum...
o kadar elektronik okumadım malesef :( elektrik bölümü mezunuyum :)