tesisat nasil kurulur

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pioneer ts-6991 460 watt max 80 watt nominal 4 ohm iki adet oval kolon ve gto 75.4 marka 4 kanal 4*104 watt 4 ohm 4 kanal; 2*248 watt 4 ohm 2 kanal ozelliklere sahip amfi var elimde ... astra h nin orjinal tesisatini da kullanarak bu parcalari sisteme eklemek istiyorum sorum simdi su sekilde olacak...
1-) amfiyi sadece arka hoparlorlere gelen kablolardan paralel alarak pioneer kolonlara baglamak mi mantiklidir...
2-) yoksa arka kapilardakiler tamamiyla teypten kesip,amfiye bunlarin kablolarini baglayip ,amfiden gelen geriye kalan 2 kanala aglamak mantikli...
3-) ya da paralel olarak alip arka kapilari ellemeyerek amfiyi 3 kanal olarak kullanarak iki pioneerin yanina bir kabinli bass mi ekleyeyim...
4-) en son olarak da bunlari baglamak icin nereye hangi kablo lazim yazarsaniz sevinirim

size basit konular bunlar da ben hic anlamadigimia biraz yardim alayim dedim...

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D Amfiye sesi arka hoparlörden alman ilk etapta işini kolaylaştıracaktır çünkü bildiğim kadarıyla orj. teyplerde amfi çıkışı yok.

eğer kolonlardan amfi çıkışı alırsan dikkat etmen gereken amfiyi çalıştırmak için bir tanede ateşleme çıkışına ihtiyacın var. bunuda hoparlölerin artı kutupların birinden alabilirsin.

elindeki pioneer kolonları nereye takacaksın arka kapıya diğerlerinin yerinemi yoksa ekstra kolon olarakmı .

bana sorarsan akstra olarak bağlama nerde çokluk orda kaliteyi yakalayamaman anlamına gelebilir bu durum :D

bir tane bas kolunu koyup aküdende direk elektrik alıp amfine arabanın orj kolonları ile oldukca iii performans yakalarsın he prof olmaz ama seni tatmin edecektir. he ekstra başlayacaksan bağlantı kısmı sana kalmış.

gerekli olan kablo ses kablosu ve 5 metre elektrik kablosu:D:D:D

MerifasT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D Amfiye sesi arka hoparlörden alman ilk etapta işini kolaylaştıracaktır çünkü bildiğim kadarıyla orj. teyplerde amfi çıkışı yok.

eğer kolonlardan amfi çıkışı alırsan dikkat etmen gereken amfiyi çalıştırmak için bir tanede ateşleme çıkışına ihtiyacın var. bunuda hoparlölerin artı kutupların birinden alabilirsin.

elindeki pioneer kolonları nereye takacaksın arka kapıya diğerlerinin yerinemi yoksa ekstra kolon olarakmı .

bana sorarsan akstra olarak bağlama nerde çokluk orda kaliteyi yakalayamaman anlamına gelebilir bu durum :D

bir tane bas kolunu koyup aküdende direk elektrik alıp amfine arabanın orj kolonları ile oldukca iii performans yakalarsın he prof olmaz ama seni tatmin edecektir. he ekstra başlayacaksan bağlantı kısmı sana kalmış.

gerekli olan kablo ses kablosu ve 5 metre elektrik kablosu:D:D:D

ya bi ben kuramadım giti tesisatı tam kurcam bişi çıkıyo erteliyom ama şu aralar akü değişmeden takamam imaknsız akünün yeşil ışığı yanmıyoda :D:D

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman soyle soralim... bu teyp te anfi cikisi var midir arkadaslar... cd/mp330 gibi bir ismi var... bir de baglama yontemini ben yapmayacagim icin onun uzerine degil de baglama konfigurasyonu uzerine yogunlasalim...astra h lerin orjinal tesisatindaki teyp 4 x 20 watt cikisli bildigim kadari ile ama hoparlorlerin ne marka ve kuvvette oldugunu bilmiyorum... bilen varsa yaziversin... simdi 4 kanlli olan bir anfinin her bir cikisini ayri ayri birden fazla farkli kapasitelerdeki hoparlorlere baglanabilir mi yani 80 watt yanina bi de 30 wat baglanarak toplam da 110 watt elde ediliyor mu toplamda... ya da soyle diyelim 4 kanalli bi anfiye 4 den fazla hoparlor baglanabilir mi... su amacla soruyorum... bazi arkadaslar teybi amfiye baglat diger hoparlorleri de amfiyle besle diyorlar ama ben pek bu ise sicak bakmadim... benim dusuncem ekstra hoparlor eklemek ve de olursa yanina bir de 30 cm lik uygun watt ta bir subwoofer baglamak ama wofeer bagaji ufalttigi icin kabinli alip mobil halde kullanmak dusuncesindeyim.. malum cocuk arabasi esyasi aflan yer kalmiyor sonra

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
corsa N bağlantıyı gayet güzel açıklamış yalnız 6991 ler kapıya olmaz onları arka pandizota montajlatman gerekir. Amfi için normal hoparlör çıkışlarını amfi çıkışına çeviren aletten alman lazım. Akünün + kutubundan amfinin + girişine güç kablosu çekmen lazım bu biraz sıkıntılı amfiyi nereye koyacağına bağlı olarak aracın içinden kabloyu geçirmen gerekebilir yalnız araya bir sigorta koyman gerekli (tahmini çekeceği
ampere göre) amfinin - ucunu aynı tip kabloyla (enaz 6mm kesit) şaseye sabitliyeceksin.
Amfinin iki kanalına 6991 leri sürersin diğer iki kanalı köprüleyip onada bir subwoofer sürersin amfin jbl olduğuna göre sub. uda jbl alırsan uyum açısından iyi olur ondan sonra dum tıs dum tıs devam.:)
Ama iyi bir tesisatçıya yaptırırsan daha iyi olur

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
o zaman soyle soralim... bu teyp te anfi cikisi var midir arkadaslar... cd/mp330 gibi bir ismi var... bir de baglama yontemini ben yapmayacagim icin onun uzerine degil de baglama konfigurasyonu uzerine yogunlasalim...astra h lerin orjinal tesisatindaki teyp 4 x 20 watt cikisli bildigim kadari ile ama hoparlorlerin ne marka ve kuvvette oldugunu bilmiyorum... bilen varsa yaziversin... simdi 4 kanlli olan bir anfinin her bir cikisini ayri ayri birden fazla farkli kapasitelerdeki hoparlorlere baglanabilir mi yani 80 watt yanina bi de 30 wat baglanarak toplam da 110 watt elde ediliyor mu toplamda... ya da soyle diyelim 4 kanalli bi anfiye 4 den fazla hoparlor baglanabilir mi... su amacla soruyorum... bazi arkadaslar teybi amfiye baglat diger hoparlorleri de amfiyle besle diyorlar ama ben pek bu ise sicak bakmadim... benim dusuncem ekstra hoparlor eklemek ve de olursa yanina bir de 30 cm lik uygun watt ta bir subwoofer baglamak ama wofeer bagaji ufalttigi icin kabinli alip mobil halde kullanmak dusuncesindeyim.. malum cocuk arabasi esyasi aflan yer kalmiyor sonra
O işler biraz sıkıntılı orjinal hop. leri amfiyle beslemeye kalkarsan büyük ihtimalle yakarsın. Senin dediğin şekildede bir kanala 30 + 80 wattlık iki hop. sürersen 30 luk yanar çünki amfi nin bir kanalı 104 rms veriyor en az 2*52 wattlık 2 adet hop. sürmen lazım bu şekilde amfi çıkışını bölebilirsin. Bence en iyi konfigürasyon 2 ad. 6991 i iki kanala bağlat diğer iki kanalıda köprüleyip bir sub. bağlat. Artı bu seferde sesi özellikle basları yoğun olarak 6991 ve sub. dan alırsın orjinal hop. zayıf kalır. Yani uzun hikaye bu işin sonu yok.(Benim arabada aynı tesisat var iki tane 6900 serisi pioneer bir tane pineer sub dört kanallı amfi ordan biliyorum)

tjet

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ha unutmadan akü ne alemde bu tesisat baya bir elektirik çeker akün iyi değilse birde kış mevsimi sıkıntı yaşarsın. Bu yüzden benim araba arıza lambasını bile yakmıştı.

MerifasT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla bizim akü kötü durumda old için şu anda o işe girişmiyorum

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tuncay bey in dedigi konfigurasyonda mutabigiz o zaman... pioneerlari 104 kanalina bagliyayim... kalan kanallara bir tane kabinli sub ayarliyayim jbl nin... degeri yanlis yazmisim bu arada 2 kanal da 284 watt veriyor cikislara... o zaman soyle mi olacak tuncay bey: 104*2 + 284*1 ( yani sub a 284 watt guc verebilecek o zaman da ben sub u nominal 250-300 watt arasi alacagim degil mi? ) orjinallerin suskun kalmasi durumunu da FAD ayarini onlere kaydirarak arka kolonlardan gelen sesi bir miktar dusurebilirim gibi geliyor bana boylece surround bir miktar iyilesir herhalde... baglama isine gelince ben yapmayacagim tabi ki ama konfigurasyonu ben belirleyecegim icin yardiminizi istedim... ek olarak teyp cikisini anfi cikisina ceviren aparat ve de bagajda kalacak amfiye uzanmasi icin altin kapli RCA kablolar ile sub a gidecek ve de hoparlorlere gidecek kablolar ile anfinin guc beslemesi icin uzuun bir 12 v kablo ile sasiye baglanacak kablolar lazim ki bunlari en az 6 mm alin demissiniz... buraya kadar anladiklarim dogrudur degil mi arkadaslar... pandizot montajina gelince aracin arka kismina delik actirmadim da bu hoparlorlere uygun tum pandizot boyunda mdf den kaplama yaptirdim ve ek yerlerine silikon siktirdim bir de kabini ince kat sunger dolgusu ile gri renkte deri doseme yaptirdim... bu yaptirdigim kabine hoparlorlerin sagligi acisindan iki kanall actirayim mi