Sol ön taraftan gelen metal sürtme sesi

Iltegin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
Aracım özellikle soğukken ve yokuş çıkarken, belli devirde sol ön taraftan iki metalin birbirine sürtmesi gibi bir ses çıkarıyor. Sizce bu neden olur? Biraz araştırma yaptım, şunlardan olabilir diyorlar:
Motor kulağı
Devir daim takozu
1. ve 2. vites bilyaları

Ama bu kadar şeyden hangisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl bileceğiz ki? Bir de, bu şekilde kullansam zararı olur mu acaba? Teşekkürler...

Not: Aracım 2011 Opel Astra 1.3 CDTi Easytronic

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Uzun zaman önce buna benzer bir sorun yaşamıştım. Yanlız benim aracımdaki ses bozuk satıhta ve araç titredikçe oluyordu. Sağ ön fren diskinin üzerinde yarım hilal şeklinde bir saç var emin değilim ama koruma amaçlı galiba. Bir şekilde diske yaklaşmış ve uç kısmı araç titredikçe diske değiyormuş. Lifte kaldırıp bakınca fark ettik sürten yerin rengi değişmiş yanık izi bırakmıştı sanki. Tornavida ile kanırtarak arasını açınca düzeldi. Lifte kaldırıp genel kontrol yapmakta fayda var. Bunu o zamanda forumda paylaşmıştım

Iltegin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler Ahmet Bey mesajınız için. O halde ben fırsat bulunca bir lifte kaldırayım arabayı. Sanki benim sorun daha çok volant veya vitesle ilgili gibi, ama o kadar korkutucu değildir inşallah.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Vites boştayken bozuk satıhta hareket ettirip dinleme yaparak bu ayrımı yapsbilirsin bence kolay gelsin

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer bir sorun da 3 gün önce başımıza geldi. Çakıllı yollardan gecmiştik ve sonrasında arabada sol arka tekerden sanki bir tel parçası yere sürter gibi ya da metal konserve kabında bişey titrer gibi ses geliyordu. Çeşit çeşit yola girdim dinledim nerden geldiğini anlayamadım sonunda kasislerde sesin arttığını farkettim. Taş-çakıl tarzı birşeyin boş bi yerde bulunup araç giderken titrediği düşüncesi aklıma geldi. Sanayideki boş kanallarden birine girdim ve sol arka tekerin bağlantı parçalarına baktım. Sol arka tekere ait diskin dış koruması gibi ince saca benzer yuvarlak kapağı var onu elimle biraz çekince içinden çakıl düştü. sorunu çözdüm. Umarım sizinkide bu tarz basit bir problemdir.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorunun aynısını yaşamaktayım. Aracım da tamamen ayni. Aynı sorunu yaşayan birisi video çekmiş hatta onun da linkini veriyorum yardımcı olabilecek var mı?

https://www.youtube.com/watch?v=RPAvlCqj4Fk

hsrtozbk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Video da ki sorunun aynısı bende de var ayağını gazdan çektiğin an ses kesiliyor basınca tekrar başlıyor ve motor ısınana kadar da bu durum devam ediyor. Motor ısınınca bu ses ortadan kalkıyor. Kaçıncı viteste olduğunda önemli değil motor soğukken 6 ya da atsan geliyo bu ses birgün kucağımıza alacaz motoru ama dur bakalım hayırlısı..

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
baskı balata volanda da sıkıntı olabilir 1.3 lerde kronik