yağmurlu havada hız

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağmurlu zeminde aquaplaning riski her türlü vardır. Hız sabitleyici olmadığında da, gaza basarak ilerlerken, viraj dönerken de, N tane değişik varyasyonla olabilir (Allah korusun).
Ama kalkıp yağmurlu havada hız sabitleyici ile araba uçak gibi havalanır demek şehir efsanesidir.
Hız sabitleyici otomatik pilot değildir. Yolun durumuna ve aracın tepkilerine göre kontrol etmek sürücünün görevi. Aynı dikkatsizlikteki bir durumda sabit ayak gazıyla da ilerlerken de kayma yaşanabilir.

Kazasız belasız sürüşler herkese.

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
üstteki mesaja katılıyorum, kızaklama anında bayan ne yapacağını bilememiştir :)

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizimkilere kullanma dedin mi hayatında hiç cruise kontrol kullanmamış olsa bile yağmur yağınca özellikle açar bakar ne olyor diye:D

liberta12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı ilk aldığımda bunu bilmeden yağmurlu havada şehirler arası yolda cc ile kullandım. olayın gerçekleşmesi şu şekilde.
manuel kullanırken su birikintisine geldiğiniz zaman genelde gazdan ayağı çekersiniz gerekirse frende yaparsınız.
cc de iken genelde insan uzun yolda üşendiği de oluyor. olay su brikintisine girdiğinizde hızda minimumda olsa azalma olunca sistem içerden köklüyor gaza ki hızınız ayarladığınız seviyede kalsın. bunun içinde tekerleği fazla döndürmek istiyor ve bu da kızaklamaya sebep oluyor demiyorum ama olma ihtimali var.

kendinm yaşadığım tecrübe suya girdiğimde ani hız azalmasına takriben ani bir kökleme yaşadım ama kızaklama olmadı.