Corsa D Okuma Lambası

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Essentiaya hiz sabitleme dusuk butcelere takilabiliyormuymus Muzaffer ogrende takalim ya :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu uygulamayı yapan adamın arabasının fotoğraflarını buldum. Adamda tesisat çekili değilmiş ve gerekli kablolama CC kolu ve Tech-2 den programlama ile CC' yi aktifleştirmiş.

Fakat araba tek kapı, aracın fotoğraflarını koysam paketi anlaman mümkün mü. Kapı kolunda falan boya yok Spor olup Essentia olan var mı ki Vauxhallda ? :)

Not: Uygulamanın fotoğrafları var, aracın dış fotoğraflarını buldum :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada bugün markete giderken tavan lambasını söküp tavana falan biraz göz gezdirdim. Bizim tavan lambalarında sabitleme çerçevesi vardı, bu ürün içinde sabitleme çerçevesi olduğunu düşünüp EPC' yi alt üst ettim ama bulamadım. Sonra dikkatli bakmadığım için üründeki vida yuvalarını farkettim ve bizim tavanlarda da var mı acaba diyerek kontrol ettim. Vida delikleri varmış fakat soket farklı.

Tavana vidalanması takıntılı bir kişilik olduğum için sevindirici. Araca binenler kapıyı çarpar, araç içindeki butonlara sert basar, aynı şekilde tavandaki lambaya da sert basıp tavanı esnetirler falan çok gıcık olurum ve yanlış anlaşılır diye ikaz da edemem. Vidalandığı için tavan döşemesinden bağımsız olacak, esneme gibi bir durum kalmıyor.

Soket farklı olunca iş değişti tabi bu arada. TIS 2000' den uygun soketin adını bulup temin etmem gerekiyor.

Bizim lambalarda 4'lü sokette 3 kablo var, bu lambada 4 kablo var, bu kablolar nereye giriyor, nasıl olacak bilmiyorum araştırmaya devam :)

Dün sabah 8:30' da postaya verilen kargo akşam 7 uçağı ile yola çıktı Letonya' dan. Satıcıyı İngiliz sanmıştım, Letonyalıymış :)

http://stores.ebay.com/ansterscarparts/

Satıcının linki yukarıda ürünlere bakarak temin etmeniz gereken parçalara bakabilirsiniz. Takipli posta ile gönderiyor. Siparişi alır almaz olumlu geri dönüş yaparak + puan kazanmanızı sağlıyor. Kargo ücretleri biraz fazla fakat her şekilde TR' den ucuza geliyor. Ufak bir bagaj lambasına bile 30 lira isteniyor Türkiye' de. Çıkmacı olduğu için çok bilgisayar başında duramıyor anladığım kadarıyla fakat mesajlara elbet cevap veriyor.

İlk Ebay alışverişim, bakalım nasıl paketledi gelince göreceğiz :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Soketten ziyade tesisat uygun değildir büyük ihtimal. Şu anki tavan lambanızda sadece kapılar açıldığında canlı olan uç vardır. Yeni alacağınızda ise buna ek olarak sabit bir canlı uç ve parklardan gelen bir canlı uç daha olması gerekiyor. Sabit uç okuma lambaları için, parklardan gelen uç ise ambiyans aydınlatma için.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Soketten ziyade tesisat uygun değildir büyük ihtimal. Şu anki tavan lambanızda sadece kapılar açıldığında canlı olan uç vardır. Yeni alacağınızda ise buna ek olarak sabit bir canlı uç ve parklardan gelen bir canlı uç daha olması gerekiyor. Sabit uç okuma lambaları için, parklardan gelen uç ise ambiyans aydınlatma için.

Ağımdaki bu dahil bütün bilgisayarlara virüs bulaştığından şu an kendi bilgisayarım hariç diğerlerine format atıyorum. Haliyle diğer laptopta olan EPC ve TIS 2000 de gitti. Geceye doğru tekrar yüklemiş olurum. Bu iç aydınlatma kabloları nereye gidiyor iyice öğrenmem gerek :)

Şimdi eski tavan lambamızın 3 fonksiyonu var. Sürekli kapalı, sürekli açık ve kapılarla senkron yanan mod.

Yolda olan lambanın ise 3 lambası var. 1 ambiyans lambası var ve sanırım sadece ya komple kapatılıyor ya da kapılarla çalışıyor. Okuma lambaları ise kapılardan bağımsız olarak açılıp kapatılabiliyor, olabilir.

TIS 2000' i yüklediğim zaman iki aydınlatma arasındaki farkı iyice inceleyeceğim :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevcut aydınlatmada 3 kablo varsa ve sabit yanabiliyorsa sürekli +12V mevcuttur. Uçlardan biri kapıdan gelen +12V diğeri ise şasedir. Bunları tespit etmek için avometre ile ölçerek de bulabilirsiniz. Sizin araçta olmayan 4. uç ise ambiyans aydınlatma için gerekli olan parklardan gelen +12V uç. Bağlantısını en kısa yoldan far anahtarının arkasından alabilirsiniz.

Bence zor olan tavan döşemesinin kesilmesi. Döşemeyi komple söküp dikkatlice kesilmesi lazım.

Ebay hakkında bir kaç bişe yazayım. Aracım için bir çok çıkma parça aldım. Litvanyalı satıcıların fiyatları çok uygun oluyor. Üstelik kargo ücretleri de çok iyi. Geçen gün aracım için güneşlik takımı aldım sağ-sol. Çıkma ve çok temizdi. Kargo dahil 100TL'ye mal oldu. Benim araçta güneşlik aynalarından biri kırık, diğeri de puslu idi. Bu haliyle 100TL'ye sattım. Alan arkadaş dua etti çok uyguna sattığım için :)

Sürekli takip etmek gerek. Bazen hem uyguna hemde kolay kolay bulamayacağınız parçalar denk gelebiliyor.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mevcut aydınlatmada 3 kablo varsa ve sabit yanabiliyorsa sürekli +12V mevcuttur. Uçlardan biri kapıdan gelen +12V diğeri ise şasedir. Bunları tespit etmek için avometre ile ölçerek de bulabilirsiniz. Sizin araçta olmayan 4. uç ise ambiyans aydınlatma için gerekli olan parklardan gelen +12V uç. Bağlantısını en kısa yoldan far anahtarının arkasından alabilirsiniz.

Bence zor olan tavan döşemesinin kesilmesi. Döşemeyi komple söküp dikkatlice kesilmesi lazım.

Ebay hakkında bir kaç bişe yazayım. Aracım için bir çok çıkma parça aldım. Litvanyalı satıcıların fiyatları çok uygun oluyor. Üstelik kargo ücretleri de çok iyi. Geçen gün aracım için güneşlik takımı aldım sağ-sol. Çıkma ve çok temizdi. Kargo dahil 100TL'ye mal oldu. Benim araçta güneşlik aynalarından biri kırık, diğeri de puslu idi. Bu haliyle 100TL'ye sattım. Alan arkadaş dua etti çok uyguna sattığım için :)

Sürekli takip etmek gerek. Bazen hem uyguna hemde kolay kolay bulamayacağınız parçalar denk gelebiliyor.

Aynen hocam çok uyguna geliyor ve takipte olmak gerek :)

Şöyle bir video buldum, genel anlamda aracın her tarafına led koyan eleman haliyle videoda tavan lambasına da yer vermiş. Zaman ayarını yaptığımı düşünüyorum, açar açmaz tavan aydınlatmasından başlaması lazım.

Eğer zaman ayarını yapamamış isem 3.18' e getirip izlerseniz çok mutlu olurum.

https://youtu.be/wDOlAkiEHvU?t=197

Şimdi şu noktada biraz kafam karıştı.

Bizim lambanın 3 modu vardı;
1-) Kapı açılınca, anahtar kontaktan çekilince lambanın yandığı mod.
2-) Sürekli aydınlatma yapılan mod.
3-) Kapatılan mod.

Bu aydınlatmanın da üzerindeki tuşlarından anladığım şu;
1-) Okuma lambalarını her zaman anahtarla açıp kapatıyoruz.
2-) Ortadaki lambayı sürekli yanacak şekilde ayarlayamıyoruz (okuma lambaları zaten bu iş için var) ya komple kapatıyoruz yada kapılar açılınca yanacak.
3-) Verdiğim videoda ise şu dikkatimi çekti, tuşların da içinde aydınlatma var. Bu 4. kablo, tuş aydınlatması olabilir mi? Muhtemelen tuş aydınlatmasıdır. Bu durumda BCM' den falan bir kablo daha çekilmesi gerekiyor sanki yada tuşlar hiç aydınlatılmasa da olur, ama isterim tuş aydınlatmasını da.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4. kablo dediğim gibi parklardan gelen +12V ucudur. Eğer tuşlarda aydınlatma varsa yine ambiyans aydınlatma ile birlikte parklara bağlı.

Bende kendi aracıma ambiyans aydınlatma yapacağım tavan aydınlatmasına. Bende parklardan gelen kablo yok. Çekeceğim ama vakit bulamadım. Kırmızı led ile ambiyans aydınlatma yapmayı düşünüyorum.

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4. kablo dediğim gibi parklardan gelen +12V ucudur. Eğer tuşlarda aydınlatma varsa yine ambiyans aydınlatma ile birlikte parklara bağlı.

Bende kendi aracıma ambiyans aydınlatma yapacağım tavan aydınlatmasına. Bende parklardan gelen kablo yok. Çekeceğim ama vakit bulamadım. Kırmızı led ile ambiyans aydınlatma yapmayı düşünüyorum.
Vay kardeşim seni opel platformunda görmek şaşırttı beni. Nerde elektrik konusu varsa seni orada buluyorum yeminle. :)

Biz de Metinle tavan lambasıyla ilgili bir işlem arefesindeyiz. Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vay kardeşim seni opel platformunda görmek şaşırttı beni. Nerde elektrik konusu varsa seni orada buluyorum yeminle. :)

Biz de Metinle tavan lambasıyla ilgili bir işlem arefesindeyiz. Bakalım evdeki hesap çarşıya uyacak mı...

Aracı hayırlı olsun Alparslan hocam. Haberim yoktu Astra aldığından. Bir Boracı daha Astracı oldu öyle mi:)
Bizim diğer araç Opel olunca opel forumlarında da takılıyoruz. Eskiden beri üyeyi buraya. Sizin proje ne hocam?

aprilia

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı hayırlı olsun Alparslan hocam. Haberim yoktu Astra aldığından. Bir Boracı daha Astracı oldu öyle mi:)
Bizim diğer araç Opel olunca opel forumlarında da takılıyoruz. Eskiden beri üyeyi buraya. Sizin proje ne hocam?
Eyvallah kardeşim daha iyileri senin olsun.
Napalım nasip böyleymiş zaten forumda bazı arkadaşlar biraz da ayıp edince pat diye yaktim gemileri opel de f/p olunca ya nasip dedik.
Kapı açılınca okuma lambalarinin da yanması Bora'daki gibi...
Zaten Metin'e bahseder etmez işi çözdü, icraate dokmesini bekliyoruz.