Corsa D Okuma Lambası

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Ölçüsünü çıkartıp imalatı için cad cam e atacağım yani illa :(

o parça olmadan yaparsan lambanın arka tarafındaki kaplama kırık kırık olup aşağı sarkıyor ve geri dönüşüde yok ölçüleri alıp 0.50 saçtan kestirip tavan kaplamasına sıkıştırmalı yaparsan zımba gibi olur işe yaramaz birşey gibi duruyor ama iki aracı yan yana test etme şansın olursa mukavemeti çok farklı olduğunu anlayacaksın:)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biraz önce PTT' ye giderek kargoyu teslim alıp eve geldim. Çıkma parça olduğu için haliyle kir içinde.

Bana yakışır şekilde sıfır gibi temizleyeceğim birazdan :)

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
ise takılma 1hafta içinde aynı oluyor :) arka taraftan 1 önceki seninde boş acaba orada ne var

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ise takılma 1hafta içinde aynı oluyor :) arka taraftan 1 önceki seninde boş acaba orada ne var

Plastiği koruma altına alarak temizledim yaklaşık 6 ay boyunca pek is olacağını sanmıyorum :D

Bu parça kodundaki bütün lambaların orası boş, sanırım daha hacimli araçlarda kullanılan benzer lambaların orada bastırınca açılan gözlük kapları olabiliyor. Forester' da vardı hemde 2 tane mesela :)

Sürücü tarafında tutamak olmadığı için gözlük kabını oraya takmıştım :)

Birazdan devrenin fotoğrafını çekip [MENTION=2272]marikan[/MENTION] nın görmesini sağlayacağım bir fikir verir o bize :)

Bu arada 12v vererek çalıştırdım, canavar gibi aydınlatıyor. Bu işi halledersem gerçekten aracın içi şenlik alanı gibi olur :D

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Öncelikle lambanız hayırlı olsun.. O arka taraftaki boşluğu bende tam olarak çözemedim.. Galiba sunroof için olması lazım (kontrol tuşları vs.).. Projenizi ilgiyle takip ediyorum, umarım kısa zamanda başarılı bir sonuç alırsınız.. :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle lambanız hayırlı olsun.. O arka taraftaki boşluğu bende tam olarak çözemedim.. Galiba sunroof için olması lazım (kontrol tuşları vs.).. Projenizi ilgiyle takip ediyorum, umarım kısa zamanda başarılı bir sonuç alırsınız.. :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her bir kapağın üzerinde ayrıca ürün numarası yazıyor. Ebay' de bazı tavan lambalarında üzerinde tuş olanları da var. Muhtemelen o tarz bir şey içindir.

Teşekkürler :)
Final sınavlarım var, bu dönem için 1 dersim kaldı. İşimi şansa bırakmamak için arabadaki projelerin uygulama kısımlarını biraz askıya almak mecburiyetindeyim önemli olan kısım temiz/ucuz/orjinal bir ürün bulup tedarik edebilmekti. Gerisi zaman içinde hallolacaktır eminim :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[MENTION=2272]marikan[/MENTION]

Rahatsız ediyorum seni kusura bakma :)

Bu araçtan gelen kablo demeti.

DSC_0014.jpg

Bu lambaya giren kablo demeti.

DSC_0013.jpg

Bir de bu var

DSC_0007.jpg

TIS açıkcası kafamı karıştırdı biraz :)

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkçası fotolardan anlamak güç. Ölçüp tek tek bakmak lazım.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Açıkçası fotolardan anlamak güç. Ölçüp tek tek bakmak lazım.

Hocam ben biraz TIS 2000' i kurcaladım ve şunları öğrendim.

1-) Tavanda şu an 3 kablo olduğundan söz etmiştim. Yeni tavan lambasındaki 4. kablo tuşları aydınlatması için çekilen ve ışığın dimlenmesine yarayan kablo.

2-) Diğer 3 kablo eskisi gibi aynı görevi görüyor. Yani tuş lambaları yanmasın dersem sök kes ve tak şeklinde olacak fakat tuşların da dimlenmesini isterim. Bunun için göstergeden falan bir hat alınabilir. Bu kısım problem değil.

3-) Tuş lambasını hesaba katmazsak 1 adet +12V geliyor, 2 tane de şase var. Şaselerden bir tanesi bildiğimiz normal şase, ötekisi BCM' deki multimeter' e gidiyor ve ışığın kademeli sönmesini sağlıyor. Kapı açıkken yanmasını istemezsek anahtarı kapalı konuma getirmek gerekli. Anladığım kadarıyla bu şaseyi kapılar ve kontak aktif hale getiriyor.

2 adet okuma lambasını kapı açık kapalı farketmez, istediğim zaman anahtarlarından yakıp kapatabiliyorum.

Ortadaki tavan aydınlatması içinse:

1-) Anahtarı kapalı konumda ve kapılar da kapalı iken lamba yanmıyor. Anahtar kapalı konumdayken multimetere bağlı şase iş başında ve kapı açılınca yanmaya başlıyor.

2-) Kapılar kapalı ve ben tavan aydınlatmasını yakmak istersem anahtardan açıp kapatabiliyorum.

3-) Tavan aydınlatmasının anahtarı sadece 2 şase arasında değişiklik yapıyor.

Şu durumda şöyle bir sorum olacak size :)

Benim bu tavan aydınlatmasını kapılar açıkken komple kapatmam yukarıda yazdıklarım dahilinde mümkün olmuyor değil mi? Çünkü kapı açık yada kapalı farketmez anahtarı açık konuma getirince normal şaseye geçiyor ve daimi olarak yanıyor. Kapalı konuma getirince ise kapılar açılınca yanıyor :)

Kafanızı karıştırdıysam kusuruma bakmayın :(

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet tespitiniz aynen doğrudur. Bir çok araçta bu şekilde çalışır. Benimki biraz farklı ama mantık aynı.