Corsa D Okuma Lambası

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4. kablo dediğim gibi parklardan gelen +12V ucudur. Eğer tuşlarda aydınlatma varsa yine ambiyans aydınlatma ile birlikte parklara bağlı.

Bende kendi aracıma ambiyans aydınlatma yapacağım tavan aydınlatmasına. Bende parklardan gelen kablo yok. Çekeceğim ama vakit bulamadım. Kırmızı led ile ambiyans aydınlatma yapmayı düşünüyorum.

Araç elektriği ile aram çok iyi değil. Avometre ile uç bulmak da sorun değil de. Bu lambanın tesisat şemasını paylaşsam fikir yürütme şansınız var mı peki ?

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç elektriği ile aram çok iyi değil. Avometre ile uç bulmak da sorun değil de. Bu lambanın tesisat şemasını paylaşsam fikir yürütme şansınız var mı peki ?

Tabiki paylaşın bakalım, yorumlarız.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
corsadlerde tavan lambası tetiği farklı kapılar kapalıyken iki kabloda + var kapıyı açınca biri - biri + oluyor tavan aydınlatmasında tuşuların ışıı var fakat orjinal tavanda metal iskelet olması gerek yoksa sadece tavan sacına vida ile tutturmanız gerek bende fabrika çıkışı var bu şekilde ve arka yolcu aydınlatması ordan biliyorum

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiki paylaşın bakalım, yorumlarız.

Hocam iç aydınlatmanın genel devre şeması bu. 3' lü gurup bizim üzerinde konuştuğumuz lamba. Tekli olanlar ayak aydınlatması, 2' li olan arka yolcu aydınlatması. Büyütmemi, detaylandırmamı istediğiniz bir bölge varsa hemen halledebilirim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsadlerde tavan lambası tetiği farklı kapılar kapalıyken iki kabloda + var kapıyı açınca biri - biri + oluyor tavan aydınlatmasında tuşuların ışıı var fakat orjinal tavanda metal iskelet olması gerek yoksa sadece tavan sacına vida ile tutturmanız gerek bende fabrika çıkışı var bu şekilde ve arka yolcu aydınlatması ordan biliyorum

Lamba gurubunun çevresinde bulunan sabitleme çerçevesinden mi bahsediyorsunuz?

2' li ve tekli tavan aydınlatmalarında çerçeve var, bu ürün direk tavana vidalanıyor çevresinde herhangi bir çerçeve EPC' de gözükmüyor. Döşemeyi uygun şekilde kestikten sonra vidalanacak hepsi o, vida yerleri tavanda gözüküyor.

Evet 2 adet + kablo var, birisi kapılara bağlı, diğeri sabit akım. Mod değiştirilirken anlık da olsa sönüp tekrar yanmasından bu anlaşılıyor :)

Mekanikçi olduğumdan, elektrik konusunda bir yerden sonra tıkanıyorum.
[MENTION=2272]marikan[/MENTION] araç elektriği ve elektroniği konusunda tecrübe sahibi :) Tesisat şemasını koydum, gördüğü zaman elbet yorum yapacaktır. Benim kafam + uç - uç tetik falan derken epey karıştı ağrı girdi :D

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muzaffer hocam şema anlaşılmıyor. Yazılar okunmadığı için yorum yapamıyorum. Ama Çağatay hocamın dediği gibiyse - tetiklemeli olabilir.
Tavan lambanız geldiğinde bence iş daha netleşecek. Şu an biraz ihtimaller üzerinden konuşuyoruz.
Ne olursa olsun kullanılmayacak bir fonksiyonu olacağına ihtimal vermiyorum. Ufak değişikliklerle aldığınız tavan aydınlatmasının tüm fonksiyonları kullanılabilir.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Lamba gurubunun çevresinde bulunan sabitleme çerçevesinden mi bahsediyorsunuz?

2' li ve tekli tavan aydınlatmalarında çerçeve var, bu ürün direk tavana vidalanıyor çevresinde herhangi bir çerçeve EPC' de gözükmüyor. Döşemeyi uygun şekilde kestikten sonra vidalanacak hepsi o, vida yerleri tavanda gözüküyor.

Evet 2 adet + kablo var, birisi kapılara bağlı, diğeri sabit akım. Mod değiştirilirken anlık da olsa sönüp tekrar yanmasından bu anlaşılıyor :)

Mekanikçi olduğumdan, elektrik konusunda bir yerden sonra tıkanıyorum.

[MENTION=2272]marikan[/MENTION] araç elektriği ve elektroniği konusunda tecrübe sahibi :) Tesisat şemasını koydum, gördüğü zaman elbet yorum yapacaktır. Benim kafam + uç - uç tetik falan derken epey karıştı ağrı girdi :D

yanlışınız var çerçevesi mevcut tavan kaplamasında eğer o olmazsa arka tarafından sarkma yapıyor zamanla aynı uygulamayı bir arkadaşıma yaptık ordan biliyorum eğer ebayden tavan kaplaması bulabilirseniz sunroofluda olur orada bahsettiğim metal çerçeveyi göreceksiniz birde sizin tavanda kaç kablo var o aydınlatmanın soketi dikdörtgen şeklinde büyüktü hatırladığım

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlışınız var çerçevesi mevcut tavan kaplamasında eğer o olmazsa arka tarafından sarkma yapıyor zamanla aynı uygulamayı bir arkadaşıma yaptık ordan biliyorum eğer ebayden tavan kaplaması bulabilirseniz sunroofluda olur orada bahsettiğim metal çerçeveyi göreceksiniz birde sizin tavanda kaç kablo var o aydınlatmanın soketi dikdörtgen şeklinde büyüktü hatırladığım

EPC' de Sunroof' lu modelin tavan trimlerine baktım hocam öyle bir parça yok malesef.

Hatta ekran görüntülerini alarak koyayım.

Tekli aydınlatma lambası için çerçeve mevcut ve parça kodu var.

İkili okuma lambası için herhangi sabitleme çerçevesinden söz edilmemiş.

Fakat Ebay' de satılan ürünlerde de bir gariplik var.

Bu üründe bahsettiğiniz çerçeve var.

Bu üründe de çerçeve yok.

Ve işin garibi EPC' de bu ürün yok.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
muhtemelen o parça tavana monte geliyor epcdeki şemada tavanda var gibi ve ayrı satılmıyor